BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
27/11/2010

Wielka pielgrzymka obrazem

Mekka / Fot. iszlam.com

W zakończonej przed tygodniem corocznej pielgrzymce (hadż) do Mekki wzięło udział około trzech milionów pielgrzymów. Zdaniem obserwatorów to znacznie więcej niż przewidywały oficjalne wytyczne. Władze Arabii Saudyjskiej wydają bowiem każdego roku ograniczoną liczbę zezwoleń na udział w hadżu.

System zezwoleń ma nie tylko zapobiegać zatłoczeniu świętych miejsc w czasie wielkiej pielgrzymki, ale również wpłynąć na większe bezpieczeństwo odwiedzających święte miejsca. Pomimo restrykcyjnych przepisów w tym roku wielu z nich dotarło do świętego miasta Islamu nielegalnie, śpiąc w improwizowanych namiotach, bądź na poboczach ulic.

Pielgrzymka do Mekki to jeden z pięciu filarów Islamu, obowiązek każdego muzułmanina, który powinien zostać wypełniony przynajmniej raz w życiu. Odbywa się tradycyjnie w miesiącu zu al-hidżdża. Pod koniec pielgrzymki rozpoczyna się święto Eid al-Adha (Święto Ofiarowania), które dotyczy nie tylko pielgrzymujących, ale muzułmanów na całym świecie. W trakcie święta zabija się rytualnie owcę , barana, krowę lub wielbłąda, a następnie dzieli mięso – 1/3 otrzymują potrzebujący, 1/3 krewni, a 1/3 spożywa się na wspólnej uczcie. Popularne jest również składanie datków pieniężnych zasilające fundacje pomagające biednym.

A jak wyglądał tegoroczny hadż okiem obiektywu… Hajj 2010

Co ciekawe w tym roku w rozładowaniu tłoku podczas pielgrzymowania przez święte miejsca m.in. dolinę Mina, górę Arafat, wzgórza al-Muzdalifa miało pomóc błyskawiczne oddanie do użytku specjalnego (18km) połączenia kolejowego zaprojektowanego i wykonanego przez chińskie firmy, w które zainwestowano 1.8mld dolarów. Pociąg przewiózł w trakcie trwania święta około 180.000 pielgrzymów.

Inne novum to fakt, iż nad bezpieczeństwem czuwały karetki pogotowia wspierane przez mini-ambulanse w postaci riksz, a nawet rowerów – w minionych latach nie lada problemem okazywało się dotarcie przez wielomilionowy tłum do osób potrzebujących pomocy medycznej. To proste rozwiązanie okazało się strzałem w przysłowiową dziesiątkę.


Źródło: własne

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna