BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
14/06/2010

Kanał Sueski bardziej dochodowy

Kanał Sueski / Fot. wikimedia.org

Nie ma wielkiej przesady w stwierdzeniu, iż Kanał Sueski jest zwierciadłem obrazującym stan globalnej gospodarki. Większość towarów z rosnących w siłę rynków azjatyckich jest transportowana do Europy i USA właśnie przez kanał.

Po ubiegłorocznym załamaniu rynków, które odbiło się wyraźnie m.in. na przychodach Kanału Sueskiego, a pośrednio również na budżecie Egiptu, maj 2010 okazał się wyraźnie lepszym miesiącem niż analogiczny miesiąc rok temu. Poziom zysków osiągnął 395mln dolarów w stosunku do 342mln w maju 2009. Miesięczny wzrost obrotów w stosunku do kwietnia osiągnął poziom 5.4 %.

Dochody z kanału stanowią nie tylko ważną część dochodu budżetu Egiptu, ale są także istotnym źródłem amerykańskiej waluty, która stanowi strategiczne zabezpieczenie na tle niestabilnego egipskiego funta. Rząd egipski płaci za towary importowane (głównie żywność) właśnie w dolarach i od tej waluty w dużej mierze zależy obecnie bezpieczeństwo narodowe (także finansowe).

Egipcjanie spodziewają się dalszego wzrostu dochodów z kanału, również w roku 2011, kiedy to w planach rządu jest podniesienie stawek tranzytowych. Z ich podwyżki na wskutek globalnego kryzysu zrezygnowano w bieżącym roku. Zdaniem specjalistów rozpędzająca się gospodarka plus wyższe opłaty mogą przynieść nawet 5mld dolarów zysków w przyszłym roku.

Kanał Sueski liczy 162 kilometry. Średnia przepustowość wynosi 60 statków na dobę, a średni czas przejścia statku przez kanał wynosi 15h. Do użytku oddany został w roku 1869. W roku 1956 Gamal Abel Naser znacjonalizował kanał wybudowany w czasach kolonializmu brytyjskiego, co wywołało atak sił izraelsko-francusko-brytyjskich na Egipt i zatrzymanie żeglugi na wiele lat. Dopiero w 1973 roku Egipskie wojska odzyskały kontrolę nad obydwoma brzegami Kanału Sueskiego, a w czerwcu 1975 nastąpiło jego ponowne otwarcie.

Dodajmy, że budowa Kanału Sueskiego była jednym z najważniejszych projektów w historii, skracając drogę z Bombaju do Londynu o 7.5tys kilometrów. W dzisiejszych czasach jego rola nie słabnie, tym bardziej, że od kilkunastu lat rośnie znaczenie rynków azjatyckich i trudno się spodziewać w najbliższej przyszłości zmiany tej tendencji.


Źródło: własne

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna